چگونگی انتقال امن اطلاعات

چگونگی انتقال امن اطلاعات

چگونگی انتقال امن اطلاعات
دو روش رایج و ایمن جهت انتقال اطلاعات بین دو کامپیوتر SSH و TLS هستند که هر دو پروتکل استانداردی برای مباله رمز شده اطلاعات است، هدف آن ها انتقال امن داده ها و تامین امنیت در سراسر شبکه بخصوص اینترنت می باشد. فن‌آوری استفاده‌شده در هر دو پروتکل بسیار مطمئن است و در صورتیکه بدرستی پیکر‌بندی شده باشند، تقریبا نفوذ هکر‌ها غیرممکن می شود و درحالیکه خدمات مشابه ای ارائه می دهند، تفاوت های قابل توجهی با هم نیز دارند که فراتر از مبحث این مقاله است.

امروزه سرویس ssh(open ssh) در سیستم عامل های unix مثل Mac OS و لینوکس بصورت پیش فرض فعال می باشد. بنابرین، برنامه ها یا زیرسیستم هایی که مبتنی بر پروتکل SSH هستند، بدون نیاز به مراحل مازادی مانند خرید یا ایجاد گواهینامه SSL مورد نیاز برای حالت های خاصی از انتقال امن داده ها از طریقTLS/SSL، کار خواهند کرد.

جهت آپلود و دانلود اطلاعات بین دو سیستم، بطور کلی ۴ گزینه زیر قابل انتخاب می باشند:

۱- FTP پروتکل انتقال فایل

۲- SCP برنامه کپی امن

۳- SFTP پروتکل امن انتقال فایل

۴- FTPS پروتکل انتقال فایل بر روی TLS/SSL

Ftp نا امن

در میان گزینه های مختلف انتقال فایل ذکر شده، شما نباید هرگز از طریق Ftp به سرور متصل شوید. استفاده از SCP و SFtp علاوه بر سادگی، امنیت بیشتری را تامین می‌کند. در حالیکه استفاده از Ftp نیاز به نصب نرم افزارهای جانبی مانند VsFTP یا ProFtp دارد، SCP و SFtp هر دو از طریقSSH ، بدون نیاز به نصب نرم افزار در سیستم عامل های لینوکس و یونیکس قابل استفاده می باشند.
تفاوت SCP و SFtp

با توجه به اینکه هر دو روش از طریق SSH جهت انتقال اطلاعات به کامپیوتر دیگری مورد استفاده قرار می گیرند از امنیت نسبتاّ برابری برخوردار می باشند اما کارائی SFtp بدلیل اینکه در صورت انتقال فایل با SFtp اگر اتصال بهر‌دلیل قطع شود، امکان ادامه روند انتقال فایل وجود ندارد و انتقال فایل لازم است مجدد انجام شود، کمتر است.
تفاوت SFtp و Ftps

SFtp و Ftps دو روش متناقض و با مکانیرم متفاوت می باشند که بدلیل تشابه نام ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند که صحیح نمی باشد. Ftps می تواند امینت برابری با SFtp داشته باشد اما Ftps در صورتیکه گواهی SSL نداشته باشید نیاز به تنظیمات مازادی دارد.

درصورتیکه در حال جستجو بهترین روش مدیریت و انتقال فایل ها از هاست کنونی یا سیستم شخصی تان به سرور اختصاصی/ مجازی خود می باشید و از استفاده دستورات در خط فرمان می ترسید، شما می توانید از نرم افزار filezilla که دارای رابط گرافیکی کاربر‌پسندی نیز می باشد جهت انتقال فایل ها به سرور و بلعکس استفاده کنید.
منبع:ایران سرور