اینماد- نماد اعتماد الکترونیکی

اینماد- نماد اعتماد الکترونیکی

اینماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی، نماد یا نشانه ای است که به عنوان تاییدیه مجاز و قانونی بودن کسب و کارهای اینترنتی، از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می شود. با کلیک بر روی نماد سایت، می توان اطلاعات مربوط به مالک، سایت و ... را مشاهده کرد. کسب و کارهای اینترنتی برای دریافت مجوز از وزارت صمت و دریافت اینماد، باید قوانین و مقررات مشخصی را رعایت کنند. این نماد برای پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نیز قابل دریافت می باشد.

روند صدور اینماد با بررسی وب سایت شما و احراز هویت سایت و مالک آن از طریق کارشناسان فنی مرکز توسه تجارت الکترونیکی کامل می شود و در صورت تایید، نماد اعتماد الکترونیکی برای دو سال صادر می شود. تا یک سال پیش دریافت اینماد رایگان بوده و به مدت یکسال صادر می شد، اما بعد از تصویب طرحی در تاریخ 5/12/1397 ، اینماد برای دو سال و با مبلغ 175 هزار تومان صادر می شود.

اهمیت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی 

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی برای کسب و کارهای اینترنتی بسیار ضروری است. یکی از مهمترین دلایلی که نیاز است نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت کنید، ضروری بودن آن برای دریافت و فعال سازی درگاه پرداخت الکتورنیکی بانک هاست. همچنین برای اینکه مشتری از قانونی و معتبر بودن محصولات و سایت شما مطمئن شود، نیاز به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی دارید. 

رعایت موارد زیر الزامی است.

 1. مراحل دریافت سفاش و پرداخت آنلاین باید از طریق همان سایتی که نماد برای آن صادر شده انجام شود.

 2. شرکت هایی می توانند نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنند که قانونی بوده و ثبت شده باشند.

 3. دامنه و وب سایت باید مطعلق به مالک نماد باشد.

مراحل دریافت اینماد

برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید مراحلی را طی کنید که در ادامه آن ها را مشاهده خواهید کرد. البته شما می توانید بدون داشتن نماد اعتماد الکترونیکی با استفاده از درگاه های واسط پرداخت الکرونیکی، برای سایت خود امکان پرداخت آنلاین را فراهم کنید. مراحلی که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باید طی کنید عبارتند از: 

 • ثبت نام در سایت نماد اعتماد الکترونیکی

 به آدرس enamad.ir رفته و با وارد کردن اطلاعات خود، اقدام به ایجاد یک حساب کاربری کنید.

 • تکمیل اطلاعات برای احراز هویت

پس از تأیید کاربری، اطلاعات تکمیلی خود مانند مشخصات، آدرس و شماره تلفن را وارد می‌کنید. همچنین اسکن چند مدرک شناسایی نیز مورد نیاز خواهد بود.

 • افزودن کسب و کار

کسب و کار خود را وارد کرده و از میان دسته بندی ها، دسته مرتبط با کسب و کار خود را انتخاب کنید.

 • تاییدیه فنی

تأییدیه فنی به معنی تایید شدن مالکیت فروشگاه توسط شما است.

 • احراز صحت اطلاعات کسب و کار

احراز آدرس محل فعالیت، شماره تماس و آدرس ایمیل، با دریافت و وارد کردن یک کد برای هر کدام از این موارد انجام می شود.

 • تکمیل فرم نظر سنجی

در این بخش باید نظر سنجی سازمان توسعه تجارت الکترونیک را پر کنید. 

 • بررسی چک لیست الزامات نماد اعتماد الکترونیکی

مهمترین بخش دریافت نماد، چک لیست الزامات می باشد که دارای چندین مورد است که باید تمام آنها مورد تایید کارشناسان فنی قرار بگیرند.

 • تعهد نامه الکترونیکی

 • در این بخش تعهد الکترونیکی بعد از امضا باید از طریق پست به سازمان توسعه تجارت الکترونیک ارسال شود.

 • اعطای نماد

اگر تمام مراحل فوق را با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، در این مرحله نماد اعتماد را دریافت خواهید کرد. 

 • قرار دادن لوگو نماد در وب سایت

بعد از دریافت کد لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی، باید آن را در سایت خود قرار دهید. 

چرا باید نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت کنیم؟

مهمترین دلایلی که برای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی می توان عنوان کرد عبارتند از:

 • احراز هویت صاحبان کسب و کارهای اینترنتی

 • مشخص شدن صلاحیت و قانونی بود کسب و کارهای اینترنتی 

 • ایجاد فضای پرداخت آنلاین با امنیت بالا

 • تضمین امنیت پرداخت مشتریان از درگاه ها

 • امکان پیگیری حقوقی از طریق نهادهای زیربط در صورت بروز مشکل برای مشتریان و صاحبان مشاغل

 • سامان دهی کسب و کارهای اینترنتی 

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

یکی از مهمترین معیارها برای اعتماد مشتریان در هنگام خرید اینترنتی، دارا بودن نماد اعتماد الکترونیکی سایت مورد نظر است. نماد اعتماد الکترونیکی دارای چند سطح می باشد که از طریق تعداد ستاره های آن مشخص می شود. هر چه تعداد ستاره های نماد بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت و معتبر بودن آن سایت است. در حال حاظر نماد اعتماد الکترونیکی تا دو ستاره اعطا می شود. 


نماد موقت

این نماد ارزش چندانی ندارد و دارای کمترین معیارها می باشد و بلافاصله بعد از ثبت کسب و کار در سایت اینماد می توان آن را دریافت کرد. این نماد بدون ستاره است.

نماد تک ستاره

پس از دریافت نماد موقت، مراحل بررسی کسب و کار مورد نظر شروع شده و در صورت تایید تمام موارد، نماد اعتماد یک ستاره برای فروشگاه های اینترنتی معمولی صادر می گردد.

نماد دو ستاره

مراحل دریافت نماد دو ستاره تفاوتی با نماد یک ستاره ندارد. بلکه برای دریافت نماد دو ستاره باید سایت مورد نظر دارای گواهی امنیت SSL باشد. این گواهی یک پروتکلی امنیتی است که باعث بیشتر شدن امنیت تبادل اطلاعات بین سرور و کاربر می شود.

چه اطلاعاتی بعد از دریافت نماد در پروفایل شما دیده خواهد شد؟

بعد از دریافت نماد، اطلاعاتی در مورد شما در معرض دید بازدیدکنندگان از سایت شما قرار می گیرد که عبارتند از نام و آدرس کسب و کار، اعتبار نماد و نوع آن، آدرس، تلفن و پست الکترونیکی.

اعتبار نماد اعتماد الکترونیکی

با تغییر قوانین در حال حاظر اعتبار نماد دو ساله می باشد. بعد از اتمام اعتبار، روی لوگوی نماد عبارت منقضی شده نوشته می شود که بلافاصله باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. برای جلوگیری از منقضی شدن نماد، باید سه هفته قبل از اتمام اعتبار اقدام به درخواست تمدید آن کنید. اگر مشکلی وجود نداشته باشد نماد شما بعد از پرداخت مبلغ 175 هزار تومان تمدید خواهد شد. 

برای ابطال نماد، باید دو هفته قبل از اتمام آن درخواست دهید. اگر شکایتی از سوی مشتریان از سایت شما شده باشد، قبل از ابطال باید تمام شکایت های انجام شده رفع شده باشند. دقت به این نکته الزامی است که اگر بعد از گذشت دو هفته از شکایت، اقدامی در مورد آن انجام نشود، علاوه بر تعلیق نماد و ارسال به مراجع ذیصلاح، دامنه شما در لیست سیاه نیز قرار خواهد گرفت.

دریافت نماد برای کسب و کارهای موجود در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها  امکان پذیر است؟

پاسخ این سوال بله است. این نماد برای پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نیز قابل دریافت می باشد. مراحل ثبت نام و دریافت نماد برای پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی نیز مانند وب سایت ها می باشد.

آیا می توان نماد را واگذار کرد؟

بله. برای این کار باید فرد مورد نظر به اینماد معرفی شده و پس از تایید و احراز هویت، واگذاری نماد انجام می شود.


آیا نماد به همه کسب و کارها با هر کالا و خدماتی داده می شود؟

اگر کسب و کار و کالا/خدماتی که ارائه می کند در لیست سیاه پلیس فتا که در سایت اینماد قرار دارد نباشد، اینماد به آن اعطا می شود.

نتیجه گیری

در فضای مجازی و بخصوص کسب و کارهای اینترنتی، مهمترین شرط اعتماد است. چرا که امکان کلاهبرداری از روش های زیادی در فضای مجازی وجود دارد. برای کسب اعتماد مشتری و ثابت کردن قانونی بودن کسب و کار خود باید مجوزهای لازم را در اختیار داشته باشید.